Martela ratkaisee tuotetiedonhallinnan haasteet Adeona PIM:n avulla
Martela Oyj on ottanut käyttöön Adeona PIM -järjestelmän ratkaistakseen globaalin toimintaympäristön asettamat haasteet tuotetiedon hallinnalle.
Adeona PIM mahdollistaa kaikissa Martelan julkaisukanavissa ja kieliversioissa käytettävän tuotetiedon keskittämisen yhteen järjestelmään.
Järjestelmän käyttöönoton myötä päällekkäinen ylläpitotyö vähenee ja tuotetiedon laatua, saatavuutta ja yhtenäisyyttä saadaan parannettua merkittävästi kaikissa toimintamaissa.
”Adeona PIM osui järjestelmänä suoraan Martelan vaatimuksiin tuotetiedon keskittämisestä yhteen järjestelmään valittuja julkaisukanavia varten.”
Uudet julkaisukanavat käyttöön vaiheittain
Ensimmäinen käyttöönotettu julkaisukanava Adeona PIM:ssä hallinnoidulle tuotetiedolle on Martelan uudet verkkosivut. Englanninkielinen sivusto www.martela.com julkaistiin tammikuun puolessa välissä ja muut kieliversiot seuraavat pian perässä. Martelan tavoitteena on, että verkkosivut palvelevat mahdollisimman hyvin monien eri sidosryhmien tarpeita. Tämä asettaa myös taustajärjestelmälle vaatimuksia, kun esimerkiksi tuotteet, palvelut, materiaalit ja niihin liittyvät aineistot pitää saada loogisesti kytkettyä toisiinsa.
Jatkossa Adeonaan tallennettua tuotetietoa viedään myös muihin julkaisukanaviin. Seuraavassa vaiheessa ratkaisua laajennetaan Adeona Media Bank -moduulilla, jonka kautta Adeonan aineistonhallintaan tallennettuja kuvia ja muita aineistoja voidaan jakaa eri sidosryhmille. Tiekartalla on myös painettujen julkaisujen ja markkinointimateriaalin automaattinen tuottaminen Adeona PIM:n avulla.
Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty – tuotantokäyttöön alle puolessa vuodessa
Projekti saatiin toteutettua nopealla aikataululla laajasta kokonaisuudesta huolimatta – Martela ja Canter määrittelivät yhdessä tavoitetilan ja suunnitelman miten siihen päästään. Tuotetiedonhallinnan ja projektin kokonaisuus hahmottui muutaman työpajoissa yhdessä vietetyn päivän jälkeen.
Määrittelyvaiheessa pyrittiin suunnittelemaan kaikki mahdollisimman pitkälle, jotta toteutus sujuisi kitkattomasti eikä aikaa kuluisi turhaan odotteluun. Järjestelmä saatiinkin tuotantokäyttöön alle puolessa vuodessa määrittelyjen aloittamisesta. Suurin työ oli tuotetietojen keräämisessä – aiemmin tuotetietoja oli ripoteltu moneen eri järjestelmään useassa toimintamaassa.
Canter aktiivisena kumppanina ja konsulttina ratkaisun käyttöönotossa
Yhteistyö Canterin ja Martelan välillä alkoi jo aiemmin – Canter vastasi Martelan tuotetiedonhallinnan kehittämisen määrittelyprojektista. Tässä tarvekartoituksessa kuvattiin tuotetiedonhallinnan haasteet sekä hahmoteltiin optimaaliset prosessit.
Canter vastasi ratkaisun toimittamisesta sekä vastaa jatkossa järjestelmän tuesta, ylläpidosta ja jatkokehittämisestä. Lisäksi Canterin asiantuntijat tukevat jatkossakin Martelaa rikastavan tuotetiedon hallinnan kehittämisessä ja markkinointiprosessien tehostamisessa.
Lisätietoja
Juha Vähäkoitti, Portfolio Manager, Martela Oyj
Janne Costiander, kehitysjohtaja, Canter Oy
Martela Oyj
Martela suunnittelee ja toteuttaa työtilojen ja julkisten tilojen sisustusratkaisuja. Martelan tavoitteena on tarjota asiakkailleen ja yhteistyökumppaneilleen alan parasta palvelua sekä laadukkaita, ergonomisia ja innovatiivisia tuotteita. Nopeat toimitukset ja toimiva jakeluverkosto tukevat näihin tavoitteisiin pääsemistä.
Suomessa Martela on toimialansa suurin yritys ja Pohjoismaissa kolmen suurimman joukossa. Martela tarjoaa myös alan laajimman valikoiman sisustusratkaisujen ylläpitoa ja muutoksia tukevia palveluja. Suomessa Martelan kokonaispalvelu kattaa tarvittaessa koko toimitilan muutoksen inventoinnista ja suunnittelusta muuttoon ja ylläpitoon saakka.
Martela on yli 60-vuotias perheyritys, jonka osakkeet on listattu NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä. Yhtiöllä on tuotantoa Suomessa, Ruotsissa ja Puolassa. Päämarkkina-alue on Itämeren alue. Vuonna 2012 Martela-konsernin liikevaihto oli 142,7 miljoonaa euroa ja sen palveluksessa työskenteli keskimäärin 806 henkilöä.
Koetko yrityksesi tarvitsevan apua tuotetiedonhallinnan haasteiden ratkomiseen? Ota yhteyttä ja keskustellaan tilanteestanne lisää!
+358 40 549 3022